Prof. Dr. Mehmet İsmail İtalya’da düzenlenen uluslararası şiir şölenine katıldı.

Üniversitemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet İsmail 01.06.2017-06.06.2017 tarihleri arasında İtalya’da gerçekleştirilen 19. yüzyılın iki romantik şairi Giacomo Leoparti (İtalya) ve Mihai Eminescu’ya (Romanya) adanmış olan uluslararası şiir şölenine katılmıştır. Şiir şöleni İtalya’nın Latin ve Roma tarihi izlerini yaşatan iki önemli ilinde, Roma’nın yakınlarındaki Lazio ve Adriatik Denizi’nin doğu sahillerinde, şair Giacomo Leoparti’nin vatanı olan Maçerata’nın Rekanati şehrinde düzenlenmiştir.

        Şölene Türkiye, ABD, Braila, İsrail, Belçika, İtalya, Romanya, Moldova, Rusya, İrlanda, Litvanya, Estonya, vb.ülkelerden katılan şairlerin İtalyan diline çevrilmiş şiirlerinden (her şairden beş şiir) oluşan “Dünya Şiir Antolojisi” yayımlanmıştır. Antolojiye Mehmet İsmail’in “Biz Dört Nefer İdik”, “İki Nefer”, “Tanrı Bilir”, ”Dünya Sürgün Yeridir” ve “Yele Bir Şey Söylemiştim” şiirleri dâhil edilmiştir.

          Şölenin önemli özelliklerinden biri de katılımcı şairlerin birer şiirinin şiir gecelerinin gerçekleştirildiği şehirlerdeki müzelerin dış duvarlarına yazılması olmuştur. Mehmet İsmail’in “Biz Dört Nefer İdik” şiiri devamlı kalmak şartıyla Rocca d'Арсе şehrindeki Darvin Müzesinin önündeki duvara kazınmıştır.

          Cervara di Roma şehrinde gerçekleştirilen kapanış toplantısında REPUBLICA değli ARTSISTI (Güzel Sanatlar Cumhuriyeti) kurulmuştur. Şiir şölenine katılanların bu Cumhuriyet’in kurucu üyeleri olarak kendi ülkelerinin temsilci-başkanı olmaları kararlaştırılmıştır. Ataol Behramoğlu Türkiye temsilcisi, Mehmet İsmail de Azerbaycan temsilcisi seçilmiştir. Güzel Sanatlar Cumhuriyeti dünya edebiyatını, müziğini, ressamlığını tebliğ etmek ve dünyaya tanıtmak için kurulmuştur. Bu kurumun kendi basın organları, internet sayfası, dergileri, sergi salonları vs. olacak ve her temsilci kendi ülkesinin edebiyatını, kültürünü bu sanat kurumu aracılığı ile dünyaya tanıtmakla sorumlu olacaktır.

Şölenin sonunda şairlere diploma ve hediyeler sunulmuştur. İtalya basını Edebiyat şölenine büyük ilgi göstermiş, yerli ve merkezi gazete ile televizyonlar şölenden röportajlar yapmışlar ve şölenle ilgili belgesel hazırlanmıştır.